17.000 de votanți cu probleme la buletine

carte de identitateDin cei 482.203 de cetăţeni cu drept de vot aflaţi pe listele electorale permanente în judeţul Mureş, peste 17.000 au probleme cu documentele de identitate, majoritatea prin expirarea datei de preschimbare.

Potrivit datelor furnizate de Instituţia Prefectului Judeţul Mureş, numărul persoanelor care au documentele de identitate expirate sau care nu deţin cărţi de identitate rămâne constant şi cei care au astfel de probleme se pot adresa Serviciilor Publice Comunicate de Evidenţă a Persoanelor de pe raza judeţului inclusiv în ziua alegerilor.

Pentru alegerile de duminică, numărul alegătorilor de pe listele electorale permanente a scăzut la 482.203, faţă de 485.322 câţi erau la alegerile locale (cu 3.119 mai puţini), iar numărul secţiilor de votare va fi mai mare cu 28, adică de la 541 în vară, la 569.

Au fost tipărite un număr de 1.070.576 buletine de vot (câte 535.288 pentru fiecare Cameră), au fost confecţionate 570 ştampile de control ale secţiilor de votare şi au fost recepţionate 2.845 ştampile cu menţiunea ‘votat’. Pentru secţiile nou înfiinţate au fost confecţionate 38 de cabine duble de vot, 42 urne fixe şi 21 urne mobile, au fost achiziţionate 453.297 de timbre autocolante şi materialele consumabile ce vor fi distribuite secţiilor de votare (tuş, tuşiere, rechizite, etc.).

De asemenea, pentru scrutinul de duminică au fost tipărite şi distribuite 569 de publicaţii cu numerotarea şi delimitarea secţiilor de votare, iar Autoritatea Electorală Permanentă a transmis în judeţul Mureş 1.197 de broşuri cuprinzând reglementările şi instrucţiunile privind alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, respectiv 1316 postere şi 660 pliante informative pe aceeaşi temă.

În judeţul Mureş, pe cele 12 colegii candidează 66 de persoane, dintre care 23 în cele patru colegii senatoriale şi 43 în cele opt colegii pentru Camera Deputaţilor, din partea Alianţei România Dreaptă (ARD), Uniunii Social Liberale (USL), Uniunii Democrate a Maghiarilor din România (UDMR), Partidului Poporului Dan Diaconescu (PPDD), Partidului Popular al Maghiarilor din Transilvania (PPMT), Partidului România Mare (PRM) şi Partidului Ecologist Român (PER).

Pentru Colegiul nr. 1 Senat candidează Marius Paşcan (ARD), senatorul Gyorgy Frunda (UDMR), Ştefan Someşan (USL), Răzvan Laurenţiu Drăguleţ (PRM), Gabriel Gabor (PPDD) şi Jakab Istvan (PPMT).

Pentru Colegiul nr. 2 Senat: dr. Schwartz Ladislau (ARD), senatorul Marko Bela (UDMR), Cosmin Duma (USL), Sorin Pompei Pădurean (PRM), Dorin Dogaru (PPDD) şi Tokes Andras (PPMT).

Pentru Colegiul nr. 3 Senat: senatorul Petru Başa (ARD), Akos Mora (USL), Csép Éva Andrea (UDMR), Valentin Precup (PPDD) şi Mathe Janos (PPMT).

Pentru Colegiul nr. 4 Senat: Dumitru Matei (ARD), Alexandru Petru Frătean (USL), Balogh Jozsef (UDMR), Maria Diaconescu (PRM), Maria Cocean (PPDD) şi Varga Lorand (PPMT).
În Colegiul nr. 1 pentru Camera Deputaţilor candidează: Ioana Roman (ARD), Dan Sâmpălean (USL), deputatul Kerekes Karoly (UDMR), Constantin Mărgărit Amza (PRM), Doina Ţintoşan (PPDD) şi Portik Vilmos (PPMT). În Colegiul nr. 2 Camera Deputaţilor: deputatul Doru Oprişcan (ARD), Florin Buicu (USL), Lokodi Edita Emoke (UDMR), Alexandru Presecan (PPDD), Zoltan Boros (PPMT).

În Colegiul nr. 3 Camera Deputaţilor: Teodor Giurgea (ARD), Lukacs Lorand (USL), deputatul Kelemen Attila (UDMR) şi Anghel Chiorean (PPDD).

În Colegiul nr. 4 Camera Deputaţilor: Florin Urcan (ARD), Manuel Butiulcă (USL), Fodor József (UDMR), Ioan Florin Avram (PRM), Mircea Ignat (PPDD), Man Tudor Eduard (PER) Pálosi Csaba (PPMT).

În Colegiul nr. 5 Camera Deputaţilor: Meleg Viktor (ARD), Dinu Socotar (USL), deputatul Laszlo Borbely (UDMR), Tiberiu Gabor (PPDD) şi Laszlo Gyorgy (PPMT).

În Colegiul uninominal nr. 6 Camera Deputaţilor: deputatul Toader Stroian (ARD), Anne Rose Marie Jugănaru (USL), Gogolák-Hrubecz Csongor (UDMR), Cristian Sefer (PPDD) şi Olvedi Zsolt (PPMT).

În Colegiul nr. 7 Camera Deputaţilor: Ioan Vasu (ARD), Ioan Cristian Chirteş (USL), Sallai Imre (UDMR), Emanoil Hurdugaci (PRM) şi Septimiu Curticăpean (PPDD).

În Colegiul uninominal nr. 8 Camera Deputaţilor: Liviu Todoran (ARD), deputatul Vasile Gliga (USL), Erõss Csaba (UDMR), Ioan Jărcan (PRM), Ioan Feier (PPDD) şi Barabás Tibor (PPMT).

ARD, USL, UDMR şi PPDD au depus liste de candidaţi pentru toate cele patru colegii senatoriale şi în cele opt pentru Camera Deputaţilor, PPMT a depus pentru patru colegii senatoriale şi şase pentru Camera Deputaţilor, PRM pentru trei colegii senatoriale şi patru pentru Camera Deputaţilor, iar PER a depus un candidat pentru un colegiu la Camera Deputaţilor.

AGERPRES

print

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.