BC Mureș, pe podium

Bc mures (5)În etapa a XXVII-a a Ligii Naţionale de Baschet Masculin, desfășurată joia trecută, BC Mureş Târgu-Mureş a obţinut victoria la Piteşti, 95-71 în faţa formaţiei locale BCM Universitatea. Mureşenii au condus încă de la început partida. Echipa lui Srecko Sekulovic a făcut un meci foarte bun acasă la – încă – deţinătoarea Cupei României. Tigrii au început concentraţi partida, Peciukas a înscris o triplă încă în secunda doi, ca nu peste mult timp să se strice transformatorul. Echipele au aşteptat aproape o oră, dar gazdele au reuşit să remedieze problema, astfel, jocul s-a reluat după ce jucătorii au făcut încă o dată încălzirea.

În această partidă gazdele au condus pe tabelă de două ori: timp de 16 secunde la scorul de 7-5, şi încă 19 secunde la 9-8. De aici mureşenii au preluat iniţiativa şi ajutaţi de Peciukas şi Ciric, ambii în zi de graţie, au reuşit să pună câteva avantaj pentru oaspeţi. Echilibrul s-a rupt definitiv la faultul tehnic a băncii piteştene, după un coş cu fault al lui Peciukas. Lituanianul a marcat toate cele trei libere, iar după posesie Ciric a înfipt cuţitul şi mai adânc cu o triplă de efect. BC Mureş a reuşit o parţială de 15-1 în trei minute. După pauză gazdele au reuşit o singură dată să se mai apropie la 8 puncte, după care diferenţa a crescut ameţitor pentru tigrii. Peciukas şi Ciric au făcut spectacol, iar distanţa dintre cele două echipe a crescut şi la 27 de puncte.

Piteşti: Jones 20 (3×3), Kinloch 11, Bratic 10 (1×3), Popa Calotă 9, Albijanic 9, Gennie 8 (1×3), Chirof 2, D. Popescu 2, Mătăsaru, Alexiu.

BC Mureş: Peciukas 27 (5×3), Ciric 24 (3×3), Cuic 12 (1×3), Dumitru 9, Navickas 8, Barro 7, Kandic 6 (1×3), Păltinişanu 2, Jakab, Oltean.

După această victorie BC Mureş se află în continuare pe locul doi.