Câştigătorii „FESTIVALUL NAȚIONAL STUDENȚESC DE SATIRĂ ȘI UMOR”

cover

Iată că s-a încheiat și cea de-a XVIII-a ediție a celui mai mare festival studențesc de umor din țară și anume „FESTIVALUL NAȚIONAL STUDENȚESC DE SATIRĂ ȘI UMOR”. A fost o ediție bogată din toate punctele de vedere: participanți/concurenți, momente umoristice, bună dispoziție și spectatori.
Pe scena Centrului Cultural Mihai Eminescu din Tg.Mureş s-au „întâmplat” 49 de momente umoristice, un concurs – maraton susținut de studenți din 10 centre universitare cu 15 trupe/formații.
Festivalul a cuprins două secţiuni: INTERPRETARE şi CREAŢIE, fiind jurizat de jurați de excepţie, astfel:
– pe partea de creație și-au demonstrat priceperea și talentul:
ȘTEFAN BOROȘ TETY; ION SFÂRIAC și GABI RUSU (caricaturiști tîrgumureșeni consacrați) iar,
– pe partea de interpretare au avut „cuvântul”:
ANDI GHERGHE (Actor și regizor Teatrul Național Tg.Mureș); COSTIN GAVAZĂ (Actor și regizor Teatrul Național Tg.Mureș); ZENO APOSTOLACHE (Compozitor) și CRISTINA IUȘAN (Lector la U.A.T. Tg.Mureș).
Premiile au fost acordate, după consultări serioase, în următoarea ordine:

CARICATURA
LOCUL I – Claudiu Botezatu (CCS Iași)
LOCUL II – Sofrone Andreea (CCS Iași)
LOCUL III – Moisii Petronela (CCS Iași)

FOTOGRAFIE UMORISTICĂ
LOCUL I – QUO VADIS (Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu)
LOCUL II – Prilipceanu Dragoș Ionuț (CCS Iași)
LOCUL III – Găitan Andrei, Nastai Alexandru (Academia De Poliție „Al. I. Cuza” București).

CÂNTEC SATIRIC – GRUP
LOCUL I – TMT STRICT SECRET – „Anunț matrimonial” (Academia de Poliție „Al.I.Cuza” – București)
LOCUL II – MOFT – „Soția mea, bichon-ul meu” (CCS Ploiești)
LOCUL III – LUDIC – „Țigara” (Teatrul Ludic – Iași)

PANTOMIMA – GRUP
LOCUL I – MOFT – „Pokemonii Carolinei” (CCS Ploiești)
LOCUL II – TMT STRICT SECRET – „Romeo și Julieta” (Academia de Poliție „Al.I.Cuza” – București)
LOCUL III – BACTERIA H – „Prima întâlnire” (CCS Brașov)

PANTOMIMA – INDIVIDUAL
TMT STRICT SECRET – „Cel mai iubit dintre moldoveni” (Academia de Poliție „Al.I.Cuza” – București)

IMPROVIZATIE – GRUP
LOCUL I – GAUDEAMUS (Universitatea Tehnică Cluj Napoca)
LOCUL II – TMT STRICT SECRET (Academia de Poliție „Al.I.Cuza” – București)
LOCUL III – DE CE FICATUL? (CCS Galați)

STAND-UP COMEDY
LOCUL I – BRIGADA BUM (CCS Cluj Napoca)
LOCUL II – TMT STRICT SECRET – „Eu, George” (Academia de Poliție „Al.I.Cuza” – București)
LOCUL III – VOX THALIAE (Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” – Brașov)

MOMENT SATIRIC SI UMORISTIC – INDIVIDUAL
LOCUL I – MOFT – „O iubire imposibilă” (CCS Ploiești)
LOCUL II – CORTINA – „Deservire exemplară” (CCS Timișoara)
LOCUL III – LUDIC – „Chirița în provincie” (Teatrul Ludic – Iași)

MOMENT SATIRIC SI UMORISTIC – GRUP
LOCUL I – BRIGADA BUM – „Interviu de angajare” (CCS Cluj Napoca)
LOCUL II – DIDIDI ȘI DADADA – „Liftul” (CCS Tîrgu Mureș)
LOCUL III – ASOCIAȚIA STUDENȚILOR DIN ACADEMIA TEHNICĂ MILITARĂ – „Haosul din televiziune în ochii unui student” (Academia Tehnică Militară – București)

Avem tineri talentați ! Festivalul s-a bucurat de un real succes.

Întocmit
Referent cultural – CCS Mureș
Daciana Antoaneta PETCU

print

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.