Eduard Novak, bronz la Mondialele de paraciclism

carol-eduard-novak1Sportivul român Eduard Carol Novak a cucerit medalia de bronz, vineri (11 aprilie), la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Aguacalientes (Mexic), în proba de 4 km urmărire (categoria C4), în care deținea recordul mondial.

Cvintuplu campion mondial, Novak a ocupat locul 4 în calificări, cu timpul de 4 min 40 sec 600/1000, apropiat de recordul mondial — 4 min 40 sec 315/1000. Singurul campion paralimpic din istoria sportului românesc a fost devansat de slovacul Jozef Metelka, acesta stabilind un nou record mondial, 4 min 30 sec 806/1000, de cehul Jiri Jezek, 4 min 32 sec 944/1000, și de americanul Jeffrey Martin, 4 min 39 sec 616/1000. La cursă au luat startul 14 sportivi.
Novak l-a învins pe Martin în lupta pentru medalia de bronz, fiind cronometrat cu timpul de 4 min 41 sec 318/1000, față de 4 min 48 sec 984/1000. Metelka (4:33.322) l-a întrecut pe Jezek (4:34.688) în confruntarea pentru aur.
,,Chiar dacă am făcut tot ce a ținut de mine, câteodată soarta nu o poți ocoli. Accidentarea din ultimul antrenament la prima vedere a fost banală, dar sunt în imposibilitatea de a respira normal. Timpul din calificări este de ajuns pentru finala mică”, afirma Novak după calificări pe pagina sa de Facebook.
,,Obținând locul 4 în calificări am reușit să înving și să termin pe locul 3. Rezultatele nu sunt chiar conform așteptărilor, probabil din cauza unei accidentări banale care mi-a influențat respirația. Însă, chiar dacă faci totul cum trebuie, unele lucruri nu le poți ocoli”, a scris Novak după finală. Novak s-a declarat totuși fericit și pentru medalia de bronz, care aduce puncte importante pentru calificarea la Jocurile Paralimpice Rio 2016.