«

»

Gală pentru premierea celor mai buni sportivi mureşeni

Sala Sporturilor a găzduit aseară Gala Sportului Mureşean, în organizarea Direcției Județene de Tineret și Sport Mureș. Au fost premiaţi sportivii din  cele trei categorii de vârstă: seniori, juniori şi speranţe,cele mai bune echipe de seniori și juniori din județ, cât şi sportivii cu dizabilităţi, respectiv participanţii la Jocurile Olimpice de la Rio 2016.

Top 10 sportivi mureşeni

1. Szekely Ildiko (Karate WKC – CS Sakura), 2. Apostolache Kiss Andrea (Wushu – CS Mureşul), 3. Fagli Henrieta (Nataţie – CSŞ Tg. Târgu-Mureş), 4. Varo Norbert (Fotbal-tenis – CS Gomboş M.A.), 5. Şulea Ioana (Culturism-fitnes – CS Universitar), 6. Florea Monica Mădălina (Atletism – C.A.M. Sighişoara), 7. Hîrgău Constantin (Canotaj – CS Mureşul), 8. Kovacs Răzvan (Lupte libere – CS Mureşul), 9. Piringer Beata (Ciclism – CS Mureşul), 10. Gyeresi Ana (Popice – CS Romgaz-Electromureş).

Juniori:

1. Kovacs Szabolcs (Triatlon – CS Master Schi&Bike), 2. Luca Gabriel (Taekwondo – CS Exploziv), 3. Suciu Teodora (Taekwondo – CS Exploziv), 4. Nicuşan Daniel (Nataţie – CS H2O), 5 Schiler Zsuzsa (Scrimă – CSŞ Tg. Mureş), 6. Iclănzan Viorel (Canotaj – CS Mureşul) şi Gorea Alexandra (Canotaj – CS Mureşul), 7. Nagy Henrieta (Taekwondo – CS Lacu Ursu Sovata), 8. Jako Zsolt (Modelism – CS FX Racing), 9. Kovacs Noemi (Atletism – CS Torpi) şi Ognean Ionuţ (Şah – CSŞ Tg. Mureş), 10. Fekete Reka (Popice – CS Romgaz-Elctromureş).

Speranţe:

1. Bărăbaş Monica (Handbal – CS Olimpic), 2. Târşoagă Andrea (Handbal – CS Olimpic), 3. Biro David (Scrimă – CSŞ Tg. Mureş), 4. Biro Cristian (Lupte libere – CSŞ Tg. Mureş), 5 Mătea Alex (Lupte libere – CSŞ Tg. Mureş), 6. Gombos Erik (Lupte libere – CSŞ Tg. Mureş), 7. Lircă Georgiana (Lupte libere / judo – CSŞ Tg. Mureş / Buşido), 8. Marton Janca (Nataţie – CSŞ Tg. Mureş), 9. Ungvari Evelin (Tenis de masă – CSŞ Tg. Mureş), 10. Rad Mihaela (Lupte libere – CSŞ Reghin), 11. Orosz Kriszta (Judo – CS Sparta Târnăveni), 12. Miklos Rareş (Atletism – C.A.M. Sighişoara ), 13. Papai Levente (Atletism – CS Torpi), 14. Meszaros Balasz (Nataţie – CS H2O), 15. Costea Dacian (Atletism – LPS Tg. Mureş), 16. Gliga Laurenţiu David (Judo – CS Samuraii Flori de Cireş), 17. Gherman Andrei (Tir cu arcul – CS Şoimii de Mureş), 18.Rugină Briana (Karate WKC – CS Dragon DO), 19. Toth Ervin (Atletism – LPS Tg. Mureş), 20. Făgăraş Darius Marian (Atletism – LPS Tg. Mureş), 21. Coşarcă Tania (Handbal – CS Pegasus).

Persoane cu dizabilităţii: 1. Boandă Claudia (Popice nevăzător – CS Iris), 2. Oreian V. Tiberiu (Popice nevăzător – CS Iris), 3. Ordog Pal Levente (Popice nevăzător – CS Iris), 4. Domokos Mihaly (Badminton onco sport – Asociaţia Împreună pentru copii cu cancer), 5. Băcilă Vicenţiu (Nataţie onco sport – Asociaţia Împreună pentru copii cu cancer), 6. Otvos Andrei (Nataţie onco sport – Asociaţia Împreună pentru copii cu cancer), 7. Boalcă Diana (Nataţie onco sport – Asociaţia Împreună pentru copii cu cancer), 8. Puskas David (Nataţie onco sport – Asociaţia Împreună pentru copii cu cancer).

Participanţi la Jocurile Olimpice de la Rio 2016:

Trandafir Norbert (Nataţie – sportiv), Szocs Bernadette (Tenis de masă – sportiv), Gyarmati Francisc (Lupte libere – arbitru).

Cele mai bune echipe:

Seniori – BC Mureş (Baschet masculin), ASA (Fotbal feminin), CS Romgaz-Electromureş (Popice feminin), City US (Futsal); Juniori – CSŞ Tg. Mureş (Hochei pe iarbă feminin), CSU Medicina (Volei feminin), CS Torpi (Polo feminin), CS Olimpic (Handbal feminin).

Evenimentul a fost presărat cu demonstraţii de dans sportiv, karate, aerobic, automodelism şi kendo. Sportivii şi copiii au primit pachete cu dulciuri oferite de Direcția Județeană de Tineret și Sport Mureș.

EM

Sursa, Foto Crăciun Sorin

print

1 comment

  1. Osz Karoly Szilard

    Mai aveti cumva poze cu trupa BB DANCE – grup de dans format din persoane cu dizabilitati?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.