Mii de copii s-au întrecut la Cupa E.ON Kinder

Mii de copii s-au întrecut la Cupa E.ON Kinder

E.ON Kinder 2013A.C.S. Kinder şi Sportlife a organizat și, în acest an, Cupa E.ON Kinder, ajunsă la cea de-a 7-a ediție, și care a reunit la start 114 echipe din judeţele Mureş, Prahova, Ilfov, Constanţa, Sibiu, Galaţi, Cluj, Maramureş, Brăila, Argeş, Călăraşi, Neamţ, Vrancea, Bihor, Braşov, Suceava, Vaslui, Timiş, Buzău, Harghita, Bistriţa Năsăud şi Dâmboviţa şi municipiul Bucureşti, precum şi din Cehia, Bulgaria şi Ungaria.

Meciurile au debutat miercuri, 4 septembrie, şi au continuat pe parcursul zilei de joi, semifinalele fiind disputate vineri, iar ultima zi de competiţie fiind sâmbătă, 7 septembrie, când au fost ultimele meciuri, urmate de festivitatea de premiere pe stadionul Transil.

Competiţia a reunit şapte categorii de vârstă, respectiv copii născuţi în 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 şi 2006. Pentru prima dată în acest an, la competiţie au participat şi copii născuţi în 2000, meciurile pentru această categorie fiind disputate în perioada 28 august-1 septembrie, finala fiind câştigată de FC Dinamo în faţa copiilor de la ACS Kinder. Invitatul special al competiției a fost Gheorghe Hagi care a fost aclamat de cei peste 3.500 de copii.

Organizatorii au acordat tuturor copiilor – jucători tricouri, medalii şi diplome de participare, iar în final toţi cei prezenţi pe teren s-au bucurat de un frumos foc de artificii.

Rezultatele:

Categoria 2006
Premii individuale:
Golgeter – Raul Curticăpean –ACS Kinder
Cel mai bun portar – Peter Zalan- AFC Odorheiul Secuiesc
Jucătorul finalei – gheata de aur – Lesca Raul-Star Mediaș

Clasament echipe
IV Interstar Sibiu
III Juniorul București
II ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș
I Star Mediaș

Categoria 2005
Premii individuale :
Golgeter – Caragea Dudu Adrian- Viitorul Buzău
Cel mai bun portar – Chioveanu Eduard- Dinamo București
Jucătorul finalei – gheata de aur – Călin Antonio- Tică Dănilescu

Clasament echipe
IV FC Dinamo București
III Kinder Târgoviște
II Luceafărul 2010 Cluj
I FC Tică Dănilescu

Categoria 2004
Premii individuale:
Golgeter – Nistor Ionuț- Sporting Suceava
Cel mai bun portar – Gedo Hunor- AFC Odorheiul Secuiesc
Jucătorul finalei – gheata de aur – Radu Alexandru- Dinamo București
Clasament echipe
IV AFC Odorheiul Secuiesc
III Luceafărul 2010 Cluj
II Juniorul București
I Dinamo București

Categoria 2003
Premii individuale :
Golgeter – Șimuț Mario- Viitorul Oradea
– Tănase Răzvan- Academia Gheorghe Hagi
– Cojocaru Ionuț- Stars Brăila
Cel mai bun portar – Feier Denis- ACS Kinder
Jucătorul finalei – gheata de aur – Iorga Răzvan – ACS Tâmpa Brașov

Clasament echipe
IV Academia Gheorghe Hagi
III E.ON Team Cehia
II ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș
I ACS Tâmpa Brașov

Categoria 2002
Premii individuale:
Golgeter – George Ungureanu – Ceahlăul Piatra Neamț
Cel mai bun portar – Toth Robert – ACS Kinder
Jucătorul finalei – gheata de aur – George Ungureanu – Ceahlăul Piatra Neamț

Clasament echipe
IV ACS Kinder Sg de Mureș
III Junior Galați
II Ceahlăul Piatra Neamț
I Bohemias Praga

Categoria 2001
Premii individuale:
Golgeter – Drăgănoaia Iustin – ACS Viitorul Argeș
Cel mai bun portar – Șerban Alexandru – Academia Hagi
Jucătorul finalei – gheata de aur – Mihai Nițescu – Petrolul Ploiești

Clasament echipe
IV Portul Călărași
III Dynamic Baia Mare
II Academia Gheorghe Hagi
I Petrolul Ploiești

Cristina Vancea

print
Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.