«

»

Program bogat de Crăciun, la Sighișoara

În perioada 21-28 decembrie se va desfășura ediția 2016 a Târgului de Crăciun, manifestare cultural-artistică ce vine în întâmpinarea praznicului împărătesc a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.
Atelierul lui Moș Crăciun, spectacole tematice pentru copii, colinde, poezii, expoziții de pictură și concerte sunt doar unele dintre surprizele pe care reprezentanții municipiului le-au pregătit pentru a ne bucura împreună de marea Sărbătoare a Crăciunului.

Să împodobim bradul în 21 decembrie

În data de 21 decembrie, la ora 12.00, sighișorenii sunt așteptați să împodobească împreună bradul de Crăciun din Piața „Octavian Goga”.
Pe scena Târgului de Crăciun vor evolua grupuri de elevi sighișoreni, grupuri vocale locale, trupe de teatru și de animație, ansambluri de dansuri, interpreți de muzică folclorică și folk, Grupul de muzică tradițională și medievală TRUVERII, Silvia Dumitrescu, Krypton, Fuego, Raymond, Alb Negru, Sylvia&Dj Rynno, Dorian Popa, Betty&Wilmark și Alina Eremia.
Iată care este programul manifestărilor desfășurate sub numele de „Târgul de Crăciun”:

21 decembrie

Ora 12.00, deschidere oficială; Rugăciune de binecuvântare; Împodobirea Bradului de Crăciun
Ora 14.00: Grupul de elevi Muguraș de pe Târnave
Ora 14.15: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 15.00: Cercul de dans modern al Clubului Copiilor Sighișoara
Ora 15.10: Trupa de teatru Thalia – Fantezie de iarnă
Ora 15.30: Cercul de dans modern al Clubului Copiilor Sighișoara
Ora 15.40: Trupa de teatru Ariel – Vicleimul
Ora 16.00: Grup de elevi – Liceul Teoretic Joseph Haltrich – Colinde
Ora 16.15: Pauză tehnică
Ora 17.00: Grup de elevi – Liceul Tehnologic Nr. 1 – Colinde
Ora 17.20: Teatrul Ariel – Fetița cu chibrituri
Ora 17.40: Grup de elevi – Școala gimnazială „Aurel Mosora” – Colinde
Ora 18.00: Grup vocal Armonia – Sighișoara – Concert de colinde
Ora 18.30: Grup vocal Străjerii Sighișoarei – Concert de colinde
Ora 19.00: Moment interactiv cu Moș Crăciun
Ora 19.30: Grup vocal Vox Animi – Concert de colinde
Ora 20.00: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!

22 decembrie

Ora 17.00: Fanfara Sighișoara – Colinde
Ora 17.30: Grup de elevi – Școala gimnazială Radu Popa – Colinde
Ora 18.00: Trupa de teatru Puck – Vine Moș Crăciun
Ora 18.20: Grup de elevi – Liceul Teoretic Joseph Haltrich – Colinde
Ora 18.35: Trupa de teatru Carpe Diem – Repetabila scenă a balconului
Ora 19.00: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 19.30: Daniela Vlad – Colinde
Ora 19.40: Grup vocal Nicolae Bogdan – Concert de colinde
Ora 20.10: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!

23 decembrie

Ora 17.00: Trupa de teatru Teenart – Steaua fără nume
Ora 17.20: Ștefania Pârlea – Colinde
Ora 17.40: Ansamblul folcloric Plaiuri Ardelene – Cântec, joc și voie bună!
Ora 17.45: Grup vocal Târnava Mare – Concert de colinde
Ora 18.15: Ansamblul folcloric Plaiuri Ardelene – Cântec, joc și voie bună!
Ora 18.30: Leontina Pop – Colinde
Ora 19.00: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 19.30: Ansamblul folcloric Kikercs – Joc maghiar
Ora 20.00: Traian Comșa – Colinde / Luca Vasile Victor – Poezii
Ora 20. 20: Corul Gospel
Ora 20.50: Puiu Ivanitchi – Recital folk
Ora 21.30: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!
25 decembrie
Ora 17.00: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 17.30: Teatru din Cetate – Sacul vrăjit
Ora 18.20: Moment interactiv cu Moș Crăciun
Ora 19.00: Grupul de muzică medieval și tradițională TRUVERII – Concert Cantus Hibernus
Ora 20.00: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!

26 decembrie

Ora 17.00: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 18.00: Spectacol pentru copii cu personaje din povești
Ora 18.30: Concerte- Silvia Dumitrescu, Krypton, Fuego
Ora 21.30: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!

27 decembrie

Ora 17.00: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 18.00: Concerte- Raymond, Alb Negru, Sylvia&Dj Rynno
Ora 21.00: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!

28 decembrie

Ora 17.00: Întâlnire cu Moș Crăciun
Ora 18.00: Concerte – Dorian Popa, Betty&Wilmark, Alina Eremia
Ora 21.00: Să-l colindăm pe Moș Crăciun!

Cristina Vancea

print

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.