Programul de proiecții la TIFF Mureș

Programul de proiecții la TIFF Mureș

Palatul CulturiiUnul din cele mai importante festivaluri de film din România, TIFF, aduce o serie întreagă de proiecții ale unor filme apreciate în premieră anul acesta și la Tîrgu-Mureș, în cadrul manifestărilor dedicate centenarului Palatului Culturii. Proiecțiile încep vineri, după următorul program:

Vineri 13.09

PALATUL CULTURII
17.00 Balkan Melody (r. Stefan Schwietert)
19.00 Eveniment Lucian Pintilie
Proiectie Speciala “Dupa-amiaza unui tortionar”
Lansare DVD cofret PINTILIE CINEAST – in prezenta lui LUCIAN PINTILIE
21.00 Cocktail de deschidere in onoarea invitatilor festivalului – Sala Oglinzilor

TEATRUL NATIONAL
19.00 Concert Eugenia
20.30 Proiectie Speciala: Funeralii fericite (r. Horatiu Malaele)
In prezenta lui HORATIU MALAELE

COCOSUL DE AUR
20.30 FILM: Sound City (r. Dave Grohl)
22.30 Festival Party: SILENT STRIKE si Dan Basu

* In caz de ploaie sau vreme nefavorabila, filmul se va difuza incepind cu ora 21.30 la Palatul Culturii

J’AI BISTRO
20.00 Scurtmetraje romanesti din competitia TIFF 2013

Sambata 14.09

PALATUL CULTURII
15.00 Proiectie speciala cu filmele romanesti premiate la Zilele Filmului Romanesc din cadrul TIFF 2013
O umbra de nor (r. Radu Jude)
Aici… adica acolo (r. Laura Capatina Juller)
17.00 Patria, sexul și alte inconveniente (r. Reka Kincses)
19.00 Proiectie speciala: Undeva la Palilula (r. Silviu Purcarete)
In prezenta lui Silviu Purcarete
Lansare DVD Undeva la Palilula

TEATRUL NATIONAL
19.00 Concert Fanfara Ciocarlia
20.30 FILM: Povestea unei caravane de tigani (r. Jasmine Dellal)

COCOSUL DE AUR
20.30 FILM: Hasta la vista (r. Geoffrey Enthoven)
22.30 Festival Party: Dj K-lu

* In caz de ploaie sau vreme nefavorabila, filmul se va difuza incepind cu ora 22.30 la Palatul Culturii

J’AI BISTRO
20.30 Scurtmetraje romanesti din competitia Anim’est 2012

Duminica 15.09

PALATUL CULTURII
15.00 FILM: Blancanieves (r. Pablo Berger)
17.00 FILM: De ce fierbe copilul in mamaliga / Aglaja (r. Krisztina Deak)
19.00 Proiectie speciala: Sunt o baba comunista (r. Stere Gulea)
In prezenta lui Stere Gulea
21.00 Proiectie speciala: Love Building (r. Iulia Rugina)
In prezenta actorilor Dragos Bucur, Alexandru Papadopol, Dorian Boguta

COCOSUL DE AUR
20.30 FILM: Searching for Sugar Man (r. Malik Bendjelloul)
Oscar 2013 pentru cel mai bun documentar
22.15 Concert Grimus
23.00 Closing Party: Suie Paparude
After Party: Dj Sauce

J’AI BISTRO
20.30 Scurtmetraje din competitia FULL MOON 2013

print

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.