• Home
  • Múzeumok Éjszakája 2022: Teljes Program

Múzeumok Éjszakája 2022: Teljes Program

anews Banner

Kultúrpalota & művészeti osztály (Győzelem tér 1.)

11.00 – 02.00 Kiállítások (Az utolsó belépési lehetőség a program zárása előtt fél óráva, 01:30-kor)

Állandó kiállítás [Művészeti osztály, jobb szárny]: Modern Román Művészeti Galéria [3. em.], Ion Vlasiu Galéria [3. em.], Tükörterem, Szecessziós kiállítás, Bernády-emlékszoba, Dandea-emlékszoba [1. em.]

 Állandó kiállítás [Művészeti osztály, bal szárny]: Magyar Képtár [3. em.]

 Időszaki kiállítás [Művészeti osztály, jobb szárny, 2. em.]:Párhuzamos központok: Kolozsvár és Marosvásárhely (1920–1990)

Tárlatvezetés // Tárlatvezetés a kiállításokban

14.30 – 15.00 [RO]// 15.30 – 16.00 [HU]

Párhuzamos központok: Kolozsvár és Marosvásárhely (1920–1990)

Cora Fodor // Oniga Erika

16.00 – 16.30 [RO] Modern Román Művészeti Galéria

Cora Fodor

16.30 – 17.00 [RO] Ion Vlasiu Galéria

Dorel David Morar

17.00 – 17.30 [RO] // 16.30 – 17.00 [HU] Magyar Képtár

Cora Fodor // Oniga Erika

12.30, 15.30 [RO] // 12.00, 15.00 [HU] Tárlatvezetés gyerekek számára (6–12 év)

Kultúrpalota & Galériák, Képtár

11.00 [RO] // 13.30 [HU]

Vezetett séta a Kultúrpalotában

Győri Tímea

17.30 – 18.30 [HU]

Oniga Erika

Játék

11.00 – 17.00 Kultúrpalota & Galériák, Képtár

A Kultúrpalota kincsei

Kvíz

11.00 – 02.00 Modern Román Művészeti Galéria & Magyar Képtár

Óriás-Puzzle

Gyerekfoglalkozások

11.00 – 16.00 Múzeumpedagógiai terem (bal szárny, 3. em.): Cifra Palota – Kreatív műhelytevékenységek (5–12 év)

11.00 – 20.00 Múzeumpedagógiai terem (jobb szárny, 2. em.): Játékos Palota – Interaktív tevékenységek (5–12 év)

11.00 – 16.00 Kisterem: Újjáépítjük a múltat – Kézműves foglalkozások

Antik mozaikolás (7+)

Agyagozás (4+)

Viasztáblára írás (4+)

Üvegfestés (5+)

Palota-puzzle (4+)

A múzeum Műtárgyvédelmi Osztályának rendezvénye.

Pódiumbeszélgetés

18.00 – 19.00 Modern Román Művészeti Galéria: Az eleganciáról

Meghívottak: Ana Maria Galea, Anca Loghin, Cora Fodor, Soós Zoltán, Raluca Partenie

19.00 – 20.00 Kultúrpalota, jobb szárny, 2. em.: Múzsák a múzeumban

Meghívottak: Nagy Miklós Kund és Szuszámi Zsuzsa

12.00 – 19.00 Nagyterem: Zene & Előadás

Zene-Palota

Nyilvános próba // Kamarazene

12.00 – 13.00 Állami Filharmónia Vegyeskórusa

14.00 – 15.00 A Filharmónia rezes kvintettje

16.00 – 17.00 Tiberius vonósnégyes

18.00 – 19.00 Orgonahangverseny – Lőrinczi Lehel

A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia rendezvénye.

16.00, 16.30, 17.15 Román Művészeti Galéria & Magyar Képtár: Tizenöten a művészetről – A Marosvásárhelyi Művészeti Líceum diákjainak előadásai.

Koncert Színpad

18.00 – 19.00 Musspell

19.30 – 20.30 Zaraza … és újabb tíz történet a két világháború közötti időkből 

21.00 – 22.00 Trei parale

11.00 – 03.00: a Kultúrpalota előtti téren: Palota-terasz – Chill Zone // Food & drinks

Természettudományok osztály (Horea utca 24.)

11.00 – 02.00: Múzeumpedagógia-terem: A dinoszauruszok árnyékában: a Hátszeg-medence emlősei – Kamarakiállítás

11.00 – 16.00: Múzeumpedagógia-terem: Miniatűr természet – Múzeumpedagógiai foglalkozás (3–10 év)

Néprajzi és népművészeti osztály (Toldalagi palota, Rózsák tere 11.)

11.00 – 02.00 Kiállítás

Maros megyei vásárok és falvak világa // Állandó kiállítás

Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban // Időszaki kiállítás

Hagyományos Küküllő menti szobabelsők // Időszaki kiállítás

A házasságkötés szokásai a Küküllő mentén // Időszaki kiállítás

Tegnap a hozományládában, ma a múzeumban // Kamarakiállítás

Tárlatvezetés

16.00, 18.00, 20.00 [RO]// 19.00, 21.00 [HU]

Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban

Dorel Marc // Tamás Sárándi

11.00 – 16.00: Menyasszonyi koszorú

Múzeumpedagógiai foglalkozás

17.00 – 18.00: A házasság szokása

Az ”Arinii Boiului” együttes előadása

18.00 – 19.00 Mese-est

Népmesék Szőlősi-Pénzes Szilárd előadásában.

Magyar nyelvű program.

Az ARIEL Színház programja.

20.00 – 21.00 Mese-est

„La cireşe” Ion Creangă

Román nyelvű program.

Az ARIEL Színház programja

Vármúzeum (Történeti Osztály/Régészeti Osztály) Középkori Vár, Bernády György 1–5.

11.00 – 02.00: Kiállítás

Györkös 100 // Időszaki kiállítás

Időkapszula, mint a közösségi emlékezet jelképe // Kamarakiállítás

A Csíki család és szerepe Marosvásárhely életében

Időszaki kiállítás a Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület szervezésében

12:00 Györkös 100 // Vezetett séta gyerekeknek

18.00 [RO] // 16.00, 20.00 [HU] Györkös 100  // Vezetett séta

Kurátorok: Kós Katalin és Szebeni Zsuzsa

11.00 – 13.00 / 16.00 – 18.00  Régész-iskola

Múzeumpedagógiai tevékenység (3–9 év)

20 perc/csoport (1 csoport/20 fő)

12.00 – 14.00 Kék város – cianotípia műhely (14+)

Workshop

14.00 – 15.00 [RO] // 15.00 – 16.00 [HU] Tedd jóízűvé!

„Virtuális” főzőcske családoknak / csoportoknak.

Előzetes bejelentkezés szükséges. A helyek száma korlátozott (4 csoport; 1 csoport/ max. 10 fő). Bejelentkezni a következő címen lehet: pr@muzeulmures.ro

11.00, 16.00 [RO] // 12.00, 17.00 [HU] Hogyan készül…egy kiállítás?

Vezetett séta a múzeum épülő várostörténeti kiállításában.

20:00 – 22:00 // 22:00 – 00:00 A Múzeum várbéli multimédia terme – Filmvetítés

Nyugtalanok (eredeti cím: Les Intranquilles) R. Joachim Lafosse, 2021

Loving Vincent. R. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017

11.00 – 02.00: a Történeti és Régészeti osztály előtti téren

Vármúzeum-terasz

Chill Zone // Winebar

Partnerintézmények helyszínei

Közigazgatási Palota tornya

@ Győzelem tér 2.

10.00 – 02.00 Marosvásárhely a 20. század kezdetén

Állandó kiállítás // Fotókiállítás

Maros Megyei Könyvtár

@ George Enescu u. 2.

Könyvtár udvara

12:00, 14:00, 16:00 [RO]// 11:00, 13:00, 15:00 [HU] Könyvtár udvara

Mesék…az aszfalton

Rajzolás az aszfaltra / Meseolvasás / Kedvenc mese és mesehős

A tevékenység a 2–14 éves korosztálynak szól.

11.00–16.00 Könyvtár az udvaron // Könyvek a könyvtár gyűjteményéből Könyvtár udvara

Általános műveltségi vetélkedő Marosvásárhelyről / Könyvespolc az udvaron / Könyvkiállítás

11.00–16.00 Örökítsük meg a 2022-es Múzeumok Éjszakáját! Könyvtár udvara

Fotó-sarok / egyedi képek tematikus háttérrel

Teleki–Bolyai Könyvtár (Bolyai u. 17.)

10.00 – 02.00 Kiállítás

Teleki Téka Nagyterme – régi könyves állandó kiállítás

Bolyai emlékmúzeum

Császárok szolgálatában [Téka nagyterme]

Kamarakiállítás

17.00 [RO] // 18.00 [HU]

A Császárok szolgálatában minikiállítást a tárlat kurátora, Karácsony Szidónia mutatja be.

10.00 – 02.00 Kutass, keresgélj, játsz a Tékában!

Kvíz vetélkedő gyerekeknek

K’Arte Szoba (George Enescu u. 2.)

12.00 – 22.00 Kiállítás

Irina Spînu: Between the Lines

Bernády ház

@ Horea u. 6.

16.00 – 22.00 Kiállítás

Kozma Rozália, textilművész: Idősodrásban

Pataki Hajnal, fotóművész: Otthon

Marosvásárhelyi Zsidó Hitközség – Muzeális Központ (Aurel Filimon u. 23.)

16.00 – 21.00 Nagy Zsinagóga és Muzeális Sarok

Látogatás

16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30 Nagy Zsinagóga és Muzeális Sarok

Kétnyelvű (román és magyar) bemutató és tárlatvezetés.

Keresztelő Szent János Plébánia

@ Rózsák tere 61.

14.15, 15.30 Üveg-puzzle

Bemutató a belvárosi plébániatemplom ólmozott üvegablakairól.

Magyar nyelvű program.

Szervező: Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület, Keresztelő Szent János Plébánia

19.30, 20.30 [RO] // 19.00, 20.00 [HU] // 21.30 (kérésre: EN, DE) Templom kriptája

Numquid vitandam mors canit – Nemde az élőket a halál énekli el?

Látogatás a Keresztelő Szent János plébániatemplom kriptájában. Idegenvezetők: dr. Kálmán Attila, dr. Puskás Attila

Szervező: Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület, Keresztelő Szent János Plébánia

Páduai Szent Antal templom

@ Köteles Sámuel u. 4.

10.00, 11.00 Oltár-puzzle

Bemutató a templom egykori berendezéséről és a kripta megtekintése.

Magyar nyelvű program.

Szervező: Keresztelő Szent János Plébánia, Marosvásárhelyi Jezsuita Egyetemi Lelkészség

Marosvásárhelyi római-katolikus temető

@ Papiu Ilarian/Kálvária u. 21

15.30 [RO] // 17.30 [HU]

Nemesi családok síremlékei a marosvásárhelyi Katolikus Temetőben

Idegenvezető: gr. Teleki Kálmán és dr. Kálmán Attila

Előzetes bejelentkezés szükséges a következő címen: telekicastle@gmail.com

Marosvásárhelyi Vár

@ Bernády György tér 1–5.

11.00 – 22.00 Várgaléria (Katonai pékség, E épület)

Ecsetvonások. Művészeti irányzatok Erdélyben a két világháború között

Állandó kiállítás

Szervező: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala

19.00 – 22.00 Várgaléria (emeleti rész)

Baab József: Gondolkodó test // Festészeti kiállítás

11.00 – 02.00 A MOGYTTE Múzeuma [Clădirea Manutanță, corp E, etaj 1]

A Marosvásárhelyi „George Emil Palade” Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudományés Technológiai Egyetem története // Állandó kiállítás

Régi könyvek és kéziratok a MOGYTTE Könyvtára gyűjteményéből // Időszaki kiállítás

Idegenvezetés az Egyetemi Múzeum kiállításaiban // Előzetes bejelentkezés szükséges a következő elérhetőségen: conf. univ. dr. Georgeta Fodor, e-mail: muzeul.universitatii@umfst.ro

Kiállítások a várbástyákban

12.00 – 22.00 Vargák bástyája

Tavaszi tárlat

Maros Megyei Képzőművészek Egyesülete

15.00 – 22.00 Szűcsök bástyája

Mana Bucur: Új ruhában

RAKU kerámiakiállítás

15.00 – 22.00 Szűcsök bástyája

Gyarmathy János: A formák szelleme

Szoborkiállítás

15.00 – 22.00 Szűcsök bástyája

A Marx József Fotoklub kiállítása

17.00 – 02.00 Kapubástya

Fiatal marosvásárhelyi művészek kiállítása

Szervező: Asociația INCUBATOR 13

18.00 – 01.00 Mészárosok bástyája

Evelin Theil: Eve Theil’s Art

Szervező: 3gHub

11.00 – 20.00 A Vármúzeum épülete mellett

Fedezzük fel a várat!

Interaktív tevékenység

A tevékenységben való részvételhez okostelefon szükséges.

A ForCamp Egyesület programja.

11.00 – 22.00 Várudvar

Római kori harcművészeti bemutató

Szervező: Milites Marisensis Egyesület

11.00 – 23.00 Kisbástya

Brut Art: Ékszerkészítés – Tino Zaharia

12.00 – 14.00 Kapubástya

Improvizációs műhely

Szervező: Asociația INCUBATOR 13

19.00 – 20.00 Szabók bástyája

Bevezetés a heraldikába – műhelymunka

Szervező: Teatrul Scena

19.00 – 21.00 Kapubástya

Felolvasó színház: Elise Wilk: Robbanás

Szervező: Asociația INCUBATOR 13

18.00 – 01.00 Szabók bástyája

Kiállítás

Teatrul Scena

20.00, 21.00, 22.00 Szabók bástyája

Lovagok imája

Középkori harcművészeti bemutató

Szervező: Teatrul Scena

22:30 Szabók bástyája – amfiteátrum

Tűzfarkasok

Szervező: Teatrul Scena

00.00 – 02.00 Kapubástya

Koncert: Alex Cioată és Rareș Budileanu

Szervező: Asociația INCUBATOR 13

Színház tér

11.00 – 19.00 ANIKERAMIK örmény kerámiaműhely – Dobribán Annamária

Szervező: Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület

11.00 – 02.00 Népviseleti kiállítás

Szervező: Maros Művészegyüttes

11.00 – 02.00 Népviseletek népszerűsítése

Szervező: Maros Művészegyüttes

11.00 – 12.00 Színház tér – Színpad

Csodaházikó

Zenés gyerekműsor.

Szervező: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Tompa Miklós Társulat

13.00 – 13.30 Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Nagyszínpad

Nyílvános főpróba: A nép ellensége, rendező: Keresztes Attila

Magyar nyelvű előadás.

Szervező: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Tompa Miklós Társulat

13.30 – 14.30 Marosvásárhelyi Nemzeti Színház

“Kulisszajárás” túravezetővel

Magyar nyelvű program.

Szervező: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Tompa Miklós Társulat

13.30 – 14.30 Marosvásárhelyi Nemzeti Színház

“Kulisszajárás” túravezetővel

Román nyelvű program.

Szervező: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Liviu Rebreanu Társulat

14.00 – 15.00 Színház tér – Színpad

Improvizációs workshop Costin Gavază színművésszel.

Román nyelvű program.

Szervező: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Liviu Rebreanu Társulat

21.00 Népviseleti felvonulás

Szervező: Maros Művészegyüttes

23.00 – 00.00 Színház tér – Színpad

Három apró gigászi

Florin Lăzărescu: Lampa cu căciulă rövidprózája Gigászi című részlete alapján

Szervező: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Liviu Rebreanu Társulat

Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (Sáros u. 1.)

10.00 – 17.00 Népdal mesterkurzus Nyitrai Marianna népdalénekes-néprajzkutatóval

Magyar nyelvű program.

A rendezvényen való részvételhez bejelentkezés szükséges a szentgyorgyi.andrea@ehh.ro e-mail címen.

10.00 – 18.00 Táncoktatás 

Tőkés Csaba Zsolt és Tőkés Edit

A rendezvényen való részvételthez bejelentkezés szükséges a szentgyorgyi.andrea@ehh.ro e-mail címen.

Jazz&Blues Club (Sinaia/Sörház u. 3.)

20.00 Koncert: Nyitrai Marianna és az Üsztürü zenekar

21.00 Táncház – muzsikál az Üsztürü zenekar

Szervező: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány

Víz Háza Múzeum (Nyár u. 44.)

11.00 – 21.00 Látogatás és vezetés

Petry Bistro Grill&Wine (Rákóczi-lépcső 1.)

11.00, 13.00 Petry Múzeum és Látványműhely

Kolbásztöltés (10–15 éves korosztály számára). Előzetes bejelentkezés szükséges. A helyek száma korlátozott (2 osztály/maximum 30 fő). Bejelentkezni a következő címen lehet: pr@muzeulmures.ro

19.00 – 20.30 Petry Múzeum és Látványműhely

Vacsora a múzeumban

Előzetes bejelentkezés szükséges. Jelentkezni a következő telefonszámon lehet: 0725 510 511

21.00 – 02.00 Petry Múzeum és Látványműhely

Múzeumlátogatás

Marosvásárhelyi Állatkert (Nyár utca 57)

18.00 – 02.00 Állatkert-látogatás: Állatbarátok

Szabadtéri tevékenység minden korosztály számára.

19.00 Pelikánkaland

20.00 Emuvilág

21.00 Majombuli

22.00 Oroszlánvadászat

23.00 A fehér tigrisek erőpróbája

24.00 Elefántpedikűr

01.00 Kincskeresés a mosómedvékkel

Az Állatkertben nem érvényes a Múzeumok Éjszakája karszalag.

Belépés a jegypénztáránál megvásárolt belépőjeggyel történik!

Vasárnap, Május 15.

MIKHÁZA Római Limeskutató Központ

11.00 – 16.00 Mikházi Régészeti Park

Római Street food

Múzeumpedagógiai tevékenység / Gasztró workshop / Kiállítás / Idegenvezetés

16.00 – 17.00 Mikházi Régészeti Park

A Múzeumok Éjszakája 2022 zárórendezvénye: Koszika koncert

anews Banner

Leave A Comment

*

code