fbpx

Premianții concursului de creație literară „ARIPI DE PRIMĂVARĂ” 2022

La ediția a IV-a a CONCURSULUI NAȚIONAL DE CREAȚIE LITERARĂ ȘI ARTISTICĂ „ARIPI DE PRIMĂVARĂ” EDIȚIA 2022 au fost evaluate 171 de lucrări de poezie, compunere/proză, colaje, desene și picturi realizate de preșcolari și elevi cu vârsta cuprinsă între 6 și 18 ani, participanții provenind din județele: Arad, Botoșani, Cluj, Constanța, Iași, Mureș, Teleorman.

Juriul concursului organizat de filiala Mureș a Ligii Scriitorilor Români a fost format din: Mircea Dorin Istrate (Președintele Ligii Scriitorilor Români – Filiala Mureș); Gabriela Pop (bibliotecară); profesorul Kovács Sándor Csaba (coordonatorul Atelierului fanteziei-pictură de la Palatul Copiilor Tg-Mureș) și Liliana Moldovan (șef-birou la Biblioteca Județeană Mureș).

Toți elevii înscriși în concurs au primit diplome de participare

iar premianții ediției din 2022 sunt :

SECȚIUNEA LITERATURĂ :

VÂRSTA 7-10 ani

POEZIE

Premiul I : RACOȚA MIRUNA VALENTINA

Premiul II : ZAGON GEORGE

Premiul III : CĂLIMAN CASIANA

PROZĂ:

Premiul I : MARIA MUREȘAN, MOLNAR SASHA GEORGE JR

Premiul II : ILIEȘ ANDREI, VELCHEREAN ELENA

Premiul III : CĂLIMAN CASIANA, BOGATI KARINA MARIA

VÂRSTA : 11-14 ani

POEZIE

Premiul I : SOLOMIE MARIA

Premiul II : IOAKEIMIDIS TEODORA

Premiul III : BABEȘ IONICĂ

PROZĂ:

Premiul I : IACOB BOGDAN, CRIȘAN ANA-RUT

Premiul II : VACAR MARIA SIMONA, CHIRILĂ SARA DALIDA

Premiul III : ANDREI RADA

VÂRSTA: 15-18 ani

POEZIE

Premiul I : VASIU EDUARD TUDOR

Premiul II : PLETEA LORENA

Premiul III : STANA DARIA

PROZĂ:

PREMIUL DE EXCELENȚĂ : ERHAN ANDREEA

Premiul I : PĂTCAS ANDREEA, CAIA PAULA TEODORA 10, CHIVEREAN ELISA

Premiul II : nu s-a acordat

Premiul III : nu s-a acordat.

SECȚIUNEA PICTURĂ ȘI COLAJ

VÂRSTA 6-7 ani

Premiul I : DAN AMALIA CRISTIANA

Premiul II : STRETE BOGDAN

Premiul III : RACOVIȚĂ RAREȘ, OLARIU MIRUNA

VÂRSTA 8-10 ani

PICTURĂ

Premiul I : DASCĂLU ANASTASIA, SABĂU SMARANDA, TIUT IOAN ALEXANDRU, CANDEA VALENTINA 9.60

Premiul II : GOREA CRISTINA BIANCA, HRISCU JASMINE, AMALIA LAURENȚIU 9.40

Premiul III : VITAN ILINCA, HARPA ADELA, VITAN ILINCA 9.30

COLAJ

Premiul I : MOLNAR ROBERT 9

Premiul II : MATHE DAVID ȘI DANILIUC DARIUS 8.83

Premiul III : SZAKACS TUDOR 8.43

VÂRSTA 11-14 ani

PICTURĂ

PREMIUL DE EXCELENȚĂ : TUDORA LUCA DAVIAN

Premiul I : SZILAGY FABIAN CRINEL, POPOVICI EMA IOANA, POPESCU-ANA MARIA

Premiul II : CODOI CĂTĂLINA, BEJAN MARIA, DIACONU IOAN

Premiul III : CORMAN SARA GABRIELA, BĂRĂITARU MARIAN CRISTIAN, CÎRTOG ANDREI ALEXANDRU

COLAJ

Premiul I : OLTEANU LARISA

Premiul II : TIRMOI DARIUS

Premiul III : nu s-a acordat

VÂRSTA 15-18 ani

PICTURĂ

Premiul I : NISTOR SONIA

Premiul II : ERHAN ANDREEA-IULIANA, JIJIE MARA

Premiul III : CRIȘAN LUANA

Comentează cu Facebook
Punctul

FREE
VIEW