ProEtnica 2019

Programul artistic pe scenă

ProEtnica 2019
Festival Intercultural Sighișoara Interkulturelles Festival Schäßburg Intercultural Festival Sighișoara
Program artistic pe scenă Bühnenprogramm Artistic stage programme
21 August                                             22 August 23 August 24
August
25 August
Agora dialogului intercultural Wissenschaftliches Programm Intercultural Dialogue Agora
21 August                           22 August 23 August 24 August  
Salon literar Litararischer Salon Literary saloon
23 – 24 August
Secţiune de teatru Theater Theatre section
23 August
Expoziţia comună de artă a artiştilor contemporani din rândul minorităţilor naţionale Gemeinsame Kunstaustellung von Gegenwartskünstlern aus den Reihen der Nationalen Minderheiten Common Art Exhibition by contemporary artists from the National Minorities
21 – 25 August
Standuri de prezentare ale organizaţiilor participante Präsentationsstände der Nationalen Minderheiten Booths of the National Minorities
21 – 25 August
Standuri meşteşugăreşti Piaţa Muzeului şi strada Muzeului Handwerksstände Piața Muzeului Arts and Crafts Fair Piața Muzeului
21 – 25 August

Program artistic și interactiv pe scena din Piața Cetății
Künstlerisches Programm Burgplatz Artistic Programme on the Main Stage, Citadel Square
Miercuri, 21 august Mittwoch, 21. August Wednesday, August 21st
17:00 Deschiderea oficială Offizielle Eröffnung Official Opening
17:25 Conferință de presă Primăria Sighișoara Pressekonferenz, Rathaus Schäßburg Press Conference City Hall Sighișoara
18:00 Asociația Liga Albanezilor din România, Ansamblul dansuri albaneze “Serenada”, București / Craiova, Dolj Verband der Albaner in Rumänien Tanzensemble “Serenada” Bukarest / Craiova, Dolj Association of Albanians in Romania, Dance ensemble ”Serenada” Bucharest / Craiova, Dolj County  
18:30 Asociația Macedonenilor din România, ”Sonțe‐Сонце‐Soarele”, dansuri și melodii tradiţionale, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj Vereinigung der Mazedonier aus Rumänien, Tanzgruppen ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” Craiova / Băilești / Urzicuța, Kreis Dolj Association of Macedonians in Romania, Artistic ensemble ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” with solo singers, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj County  
19:10 Uniunea Culturală a Rutenilor din România,
Ansamblul artistic ”Lastivocica”, cor și dans,
Dărmănești, Suceava
Kulturelle Union der Ruthenen aus Rumänien Tanzensemble “Lastivocica”, Dărmănești, Kreis Suceava Cultural Union of Ruthenians in Romania, Artistic ensemble “Lastivocica” Dărmănești, Suceava County  
19:30 Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul muntenilor polonezi “Solonczanka”, cântece și dansuri, Solonețu Nou, Suceava Union der Polen aus Rumänien Gesangs- und Tanzensemble “Solonczanka” Soloneţu Nou, Kreis Suceava Union of Poles in Romania, Folklore and dance ensemble ”Solonczanka” Soloneţu Nou, Suceava County  
20:10 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România, Ansamblul folcloric “Lipka”, cântece şi dansuri, Valea Cerului, Bihor Demokratische Union der Slowaken und Tschechen in Rumänien Tanzgruppe „Lipka”, Valea Cerului, Bihor Democratic Union of Slovaks and Czechs in Romania, Dance ensemble „Lipka” Valea Cerului, Bihor  
20:30 Uniunea Democrată Turcă din România Ansamblul ”Filizler”, Medgidia, Constanța Demokratische Union der türkisch-muslimischen aus Rumänien Tanzensemble “Filizler” Medgidia, Kreis Constanța Democratic Turkish Union in Romania, Artistic ensemble ”Filizler” Medgidia, Constanța County  
21:00 Parada diversității etno-culturale Parade der ethnokulturellen Vielfalt Ethnocultural Diversity Parade  
Joi, 22 August Donnerstag, 22. August Thursday, August 22nd
14:00 Uniunea Culturală a Rutenilor din România,
Ansamblul artistic ”Lastivocica”, cor și dans,
Dărmănești, Suceava
Kulturelle Union der Ruthenen aus Rumänien Tanzensemble “Lastivocica”, Dărmănești, Kreis Suceava Cultural Union of Ruthenians in Romania, Artistic ensemble “Lastivocica” Dărmănești, Suceava County
14:20 Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România, Ansamblul artistic ”Canlar”, dansuri tradiţionale tătăreşti, Constanţa Demokratische Union der turco moslemischen Tataren aus Rumänien – Ensemble „Canlar“, traditionelle tatarische Tänze, Konstanza Democratic Union of Tatar Turkish Muslims of Romania, Artistic ensemble ”Canlar”, traditional dance, Constanţa  
14:40 Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul muntenilor polonezi “Solonczanka”, cântece și dansuri, Solonețu Nou, Suceava Union der Polen aus Rumänien Gesangs- und Tanzensemble “Solonczanka” Soloneţu Nou, Kreis Suceava Union of Poles in Romania, Folklore and dance ensemble ”Solonczanka” Soloneţu Nou, Suceava County
15:20 Asociația Liga Albanezilor din România, Ansamblul dansuri albaneze “Serenada”, București / Craiova, Dolj Verband der Albaner in Rumänien Tanzensemble “Serenada” Bukarest / Craiova, Dolj Association of Albanians in Romania, Dance ensemble ”Serenada” Bucharest / Craiova, Dolj County
15:50 Uniunea Armenilor din România, Ansamblul artistic ”Hayakaghak”, dans, Gherla, Cluj Union der Armenier aus Rumänien, Tanzgruppe “Hayakaghak ”, Gherla, Cluj Union of Armenians in Romania, Artistic ensemble, ”Hayakaghak”, Gherla, Cluj
16:20 Asociația Macedonenilor din România, ”Sonțe‐Сонце‐Soarele”, dansuri și melodii tradiţionale, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj Vereinigung der Mazedonier aus Rumänien, Tanzgruppen ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” Craiova / Băilești / Urzicuța, Kreis Dolj Association of Macedonians in Romania, Artistic ensemble ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” with solo singers, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj County
17:00 Ansamblul artistic ”Prietenia”, Muzică și dansuri rome, Cincu, jud. Brașov Tanzensemble “Freundschaft” Roma Gesang und Tanz Großschenken, Kreis Kronstadt “Prietenia”(“Friendship”) Ensemble, Roma music & dance, Cincu, Brașov County
17:50 Uniunea Democrată Turcă din România Ansamblul ”Filizler”, Medgidia, Constanța Demokratische Union der türkisch-muslimischen aus Rumänien Tanzensemble “Filizler” Medgidia, Kreis Constanța Democratic Turkish Union in Romania, Artistic ensemble ”Filizler” Medgidia, Constanța County
18:10 Asociația Italienilor din România-RO.AS.IT., Ansamblul artistic “Di Nuovo Insieme”, Iași Verein der Italiener aus Rumänien – RO.AS.IT. Tanzensamble “Di Nuovo Insieme”, Iaşi Association of Italians in Romania – RO.AS.IT., Artistic ensemble ”Di Nuovo Insieme”, Iași
18:40 Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Ansamblul artistic ”Holubok”, Cor, Peregu Mare, Arad Kulturelle Union der Ruthenen aus Rumänien Chor “Holubok” Peregu Mare, Kreis Arad Cultural Union of Ruthenians in Romania, Artistic ensemble ”Holubok”, Choir, Peregu Mare, Arad County
19:00 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic ”Kymata”, dans, Ploiești, Prahova Union der Griechen aus Rumänien Tanzgruppe “Kymata” Ploiești, Kreis Prahova Hellenic Union in Romania, Artistic ensemble ”Kymata” Ploiești, Prahova County
19:30 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic ”Asteria”, Bucureşti Union der Griechen aus Rumänien, Tanzgruppe ”Asteria”, Bucureşti Hellenic Union in Romania, Artistic ensemble ”Asteria”, Bucureşti
20.10 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic ”Niki”, cântece și dansuri, Piatra Neamţ Union der Griechen aus Rumänien, Tanzgruppe “Niki”, Piatra Neamţ Hellenic Union in Romania, Artistic ensemble ”Niki”, Piatra Neamţ
20:30 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic “Artemis”, Sulina Union der Griechen aus Rumänien – Tanzgruppe “Artemis”, Sulina Hellenic Union in Romania – Greek Community, Artistic ensemble “Artemis”, Sulina
21:00 Concert: Ionuț Galani (Uniunea Elenă din România) Konzert: Ionuț Galani (Union der Griechen aus Rumänien) Concert: Ionuț Galani (Hellenic Union in Romania)
Vineri, 23 August Freitag, 23. August Friday, August 23rd
10:30 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic ”Niki”, cântece și dansuri, Piatra Neamţ Union der Griechen aus Rumänien, Tanzgruppe “Niki” Piatra Neamţ Hellenic Union in Romania, Artistic ensemble ”Niki” Piatra Neamţ
11:00 Uniunea Armenilor din România, Ansamblul artistic ”Hayakaghak”, dans, Gherla, Cluj Union der Armenier aus Rumänien, Tanzgruppe “Hayakaghak ”, Gherla, Cluj Union of Armenians in Romania, Artistic ensemble, ”Hayakaghak”, Gherla, Cluj
PAUZĂ PAUSE BREAK
13:30 Ansamblul artistic ”Prietenia”, Muzică și dansuri rome, Cincu, jud. Brașov Tanzensemble “Freundschaft” Roma Gesang und Tanz Großschenken, Kreis Kronstadt “Prietenia”(“Friendship”) Ensemble, Roma music & dance, Cincu, Brașov County
14:20 Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Ansamblul artistic ”Holubok”, Cor, Peregu Mare, Arad Kulturelle Union der Ruthenen aus Rumänien Chor “Holubok” Peregu Mare, Kreis Arad Cultural Union of Ruthenians in Romania, Artistic ensemble ”Holubok”, Choir, Peregu Mare, Arad County
14:40 Asociația Elijah, Ansamblul artistic ”Veselijah”, muzică populară, Sibiu Elijah e. V. Soziale Initiative Ruth Zenker Tanzgruppe ”Veselijah”, Nou, Sibiu Association Elijah Social Initiative Ruth Zenker, Artistic ensemble ”Veselija”, Nou, Sibiu
15:30 Asociația Elijah, Ansamblul artistic ”Armonijah”, acordeoane, Nou, Sibiu Elijah e. V. Soziale Initiative Ruth Zenker Tanzgruppe ”Armonijah”, Nou, Sibiu Association Elijah Social Initiative Ruth Zenker, Artistic ensemble ”Armonijah”, Nou, Sibiu County
16:00 Asociația Elijah, Ansamblul artistic ”Alegrijah”, dansuri moderne, Sibiu Elijah e. V. Soziale Initiative Ruth Zenker Tanzgruppe ”Alegrijah”, Nou, Sibiu Association Elijah Social Initiative Ruth Zenker, Artistic ensemble ”Alegrijah”, Nou, Sibiu
16:30 Uniunea Ucrainenilor din România, Ansamblul artistic ”Plaiuri huțule”, cântece populare ucrainene, Bucureşti Union der Ukrainer aus Rumänien, “Plaiuri huțule”, Bucureşti Uniunea Ucrainenilor din România, Artistic ensemble “Plaiuri huțule”, Bucureşti
16:50 Uniunea Ucrainenilor din România, Ansamblul artistic ”Cervona Kalyna”, muzică de estradă, Bucureşti Union der Ukrainer aus Rumänien ,“Cervona Kalyna”, Bucureşti Union of Ukrainians in Romania, Artistic ensemble “Cervona Kalyna”, Bucureşti
17:20 Forumul Democrat al Germanilor din România, Trupa de dansuri săseşti a Forumului German Sibiu Demokratisches Forum der Deutschen in Rumänien Tanzgruppe Sibiu Democratic Forum of Germans in Romania, Dance ensemble, Sibiu
17:40 Asociația Italienilor din România-RO.AS.IT., Ansamblul artistic “Di Nuovo Insieme”, Iași Verein der Italiener aus Rumänien – RO.AS.IT. Tanzensamble “Di Nuovo Insieme”, Iaşi Association of Italians in Romania – RO.AS.IT., Artistic ensemble ”Di Nuovo Insieme”, Iași
18:10 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic, Ansamblul artistic “Or Neurim” (Lumina Tinereții), dansuri Israeliene şi evreieşti a Comunității Evreilor din Oradea Föderation der jüdischen Gemeinschaften aus Rumänien Ensemble “Or Neurim” (Licht der Jugend), israelische Tänze Oradea, Bihor Federation of Jewish Communities in Romania – The Mosaic Congregation, Artistic ensemble ”Or Neurim” (Light of the youth) Oradea, Bihor County
18:50 Asociația Macedonenilor din România, ”Sonțe‐Сонце‐Soarele”, dansuri și melodii tradiţionale, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj Vereinigung der Mazedonier aus Rumänien, Tanzgruppen ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” Craiova / Băilești / Urzicuța, Kreis Dolj Association of Macedonians in Romania, Artistic ensemble ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” with solo singers, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj County
19:30 Uniunea Elenă din Romania – Comunitatea Elenă Oneşti, Ansamblul artistic ”Agoria”, Dans tradiţional, Oneşti, Bacău Union der Griechen aus Rumänien – Filiale Oneşti,Tanzgruppe ”Agoria”,  Oneşti, Bacău Hellenic Union in Romania – Greek Community of Oneşti, Artistic ensemble ”Agoria”, Oneşti, Bacău County
20:00 Uniunea Croaților din România “Karaševska Zora“ (ro: Zorile Carașovei), dans, Carașova, Caraș-Severin Union der Kroaten aus Rumänien Tanzensemble “Karaševska Zora“ Carașova, Kreis Caraș-Severin Union of Croatians in Romania, Dance ensemble ”Karaševska Zora“ Carașova, Caraș-Severin County
20:30 Federația Comunităților Evreiești din România – “Haverim”, Dansuri evreieşti, Comunitatea Evreilor din Ploieşti Föderation der jüdischen Gemeinschaften aus Rumänien – Mozaischer Kult, “Haverim”, Ploieşti Federation of Jewish Communities in Romania – The Mosaic Congregation, Artistic ensemble “Haverim”, Jewish Community Ploieşti
21:10 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic “Artemis”, Sulina Union der Griechen aus Rumänien – Tanzgruppe “Artemis”, Sulina Hellenic Union in Romania – Greek Community, Artistic ensemble “Artemis”, Sulina
21:40 Parada diversității etno-culturale Parade der ethnokulturellen Vielfalt Ethnocultural Diversity Parade
Sâmbătă, 24 August Samstag, 24. August Saturday, August 24th
10:30 Asociația Italienilor din România-RO.AS.IT., Ansamblul artistic “Di Nuovo Insieme”, Iași Verein der Italiener aus Rumänien – RO.AS.IT. Tanzensamble “Di Nuovo Insieme” Iasi, Kreis Iasi Association of Italians in Romania – RO.AS.IT., Artistic ensemble ”Di Nuovo Insieme” Iași, Iași County
11:00 Uniunea Elenă din Romania – Comunitatea Elenă Oneşti, Ansamblul artistic ”Agoria”, Dans traditional, Oneşti, Bacău Union der Griechen aus Rumänien – Filiale Oneşti,Tanzgruppe ”Agoria”,  Oneşti, Bacău Hellenic Union in Romania – Greek Community of Oneşti, Artistic ensemble ”Agoria”, Oneşti, Bacău County
11:30 Forumul Democrat al Germanilor din România, Grup de dans, Sighişoara Demokratisches Forum der Deutschen in Rumänien Tanzgruppe, Sighişoara Democratic Forum of Germans in Romania, Dance ensemble, Sighşoara
PAUZĂ PAUSE BREAK
16:20 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic, Corul “B nei Milu”, Muzică evreiască, Comunitatea Evreilor din Brașov Föderation der jüdischen Gemeinschaften aus Rumänien – Mozaischer Kult, Gesangschor “B nei Milu” Kronstadt Federation of Jewish Communities in Romania – The Mosaic Congregation, Choir “B nei Milu”, Jewish Community Braşov
17:10 Asociația Macedonenilor din România, ”Sonțe‐Сонце‐Soarele”, dansuri și melodii tradiţionale, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj Vereinigung der Mazedonier aus Rumänien, Tanzgruppen ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” Craiova / Băilești / Urzicuța, Kreis Dolj Association of Macedonians in Romania, Artistic ensemble ”Sonțe‐Сонце‐Soarele” with solo singers, Craiova / Băilești / Urzicuța, Dolj County
17:50 Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul folcloric “AKUD Mladost”, dans, Timişoara Union der Serben aus Rumänien, Tanzensemble “AKUD Mladost”, Timişoara Union of Serbs in Romania, Artistic ensemble “AKUD Mladost”, Timişoara
18:20 Uniunea Bulgară din Banat, Ansamblul “BĂLGĂRCE“, Arad Union der Bulgaren aus dem Rumänischen Banat, Tanzensemble “BĂLGĂRCE“, Arad Bulgarian Union in Banat–Romania, Dance ensemble “BĂLGĂRCE“, Arad
19:00 Uniunea Democrată Maghiară din România, Grupul de dans ”Kikerics”, Sighișoara, Mureș Demokratische Union der Ungarn in Rumänien, Filiale Segesvar Tanzgruppe “Kikerics”, Democratic Union of Hungarians in Romania – Local branch Sighișoara, Dance ensemble ”Kikerics”, Sighișoara
19:50 Uniunea Elenă din Romania – Comunitatea Elenă Brăila, Ansamblul artistic ”Parnassos”, Dans tradiţional, Brăila Union der Griechen aus Rumänien – Filiale Oneşti,Tanzgruppe ”Parnassos”, Brăila Hellenic Union in Romania – Greek Community of Brăila, Artistic ensemble ”Parnassos”, Brăila
20:30 Parada diversității etno-culturale Parade der ethnokulturellen Vielfalt Ethnocultural Diversity Parade
21:00 Recital Bucharest Klezmer Band si Maia Morgenstern (Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic) Bucharest Klezmer Band und Maia Morgenstern Konzert (Föderation der jüdischen Gemeinschaften aus Rumänien – Mozaischer Kult) Bucharest Klezmer Band with Maia Morgenstern Concert (Federation of Jewish Communities in Romania – The Mosaic Congregation)
Duminică, 25 August Sonntag 25. August Sunday, August 25th
10:30 Uniunea Bulgară din Banat, Ansamblul “BĂLGĂRCE“, Arad Union der Bulgaren aus dem Rumänischen Banat, Tanzensemble “BĂLGĂRCE“, Arad Bulgarian Union in Banat–Romania, Dance ensemble “BĂLGĂRCE“, Arad
11:10 Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul folcloric “AKUD Mladost”, dans, Timişoara Union der Serben aus Rumänien, Tanzensemble “AKUD Mladost”, Timişoara Union of Serbs in Romania, Artistic ensemble “AKUD Mladost”, Timişoara
11:40 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic Corul “B nei Milu”, Muzică evreiască, Comunitatea Evreilor din Brașov Föderation der jüdischen Gemeinschaften aus Rumänien – Mozaischer Kult, Gesangschor “B nei Milu” Kronstadt Federation of Jewish Communities in Romania – The Mosaic Congregation, Choir ”B nei Milu”, Jewish Community Braşov
12:30 Uniunea Democrată Maghiară din România, Grupul de dans ”Kikerics”, Sighișoara, Mureș Demokratische Union der Ungarn in Rumänien, Filiale Segesvar Tanzgruppe “Kikerics” Democratic Union of Hungarians in Romania – Local branch Sighișoara, Dance ensemble ”Kikerics”, Sighișoara
PAUZĂ PAUSE BREAK
18:10 Matthias Belean, Folclor românesc, Sighişoara, jud. Mureş Matthias Belean, rumänische Folklore, Sighişoara Matthias Belean, Romanian Folklore, Sighişoara, Mureş County
18:40 Uniunea Elenă din România – Ansamblul artistic “Efthymos“, dans tradiţional, Brașov Union der Griechen aus Rumänien, Tanzgruppe “Efthymos” Braşov Hellenic Union in Romania – Greek Community, Artistic ensemble ”Efthymos”, Braşov
19:10 Uniunea Elenă din România – Comunitatea Elenă Brașov “ Dynisios“, Cor, Brașov Union der Griechen aus Rumänien, Gesangschor “ Dynisios“ Braşov Hellenic Union in Romania – Greek Community of Brașov, Choir, ”Dynisios“, Brașov
19:40 Forumul Democrat al Germanilor din România, Grup de dans, Sighişoara Demokratisches Forum der Deutschen in Rumänien Tanzgruppe, Sighişoara Democratic Forum of Germans in Romania, Dance ensemble, Sighşoara
20:00 Federația Comunităților Evreiești din România – Ansamblul artistic “Hora”, Dansuri evreieşti , Bucureşti Föderation der jüdischen Gemeinschaften aus Rumänien Ensemble “Hora”, Bucureşti Federation of Jewish Communities in Romania – The Mosaic Congregation, Artistic ensemble “Hora”, Bucureşti
20:40 Uniunea Democrată Maghiară din România, Grupul de dans ”Kikerics”, Sighișoara, Mureș Demokratische Union der Ungarn in Rumänien, Filiale Segesvar Tanzgruppe “Kikerics”, Democratic Union of Hungarians in Romania – Local branch Sighișoara, Dance ensemble ”Kikerics”, Sighișoara
21:00 Parada diversității etno-culturale Parade der ethnokulturellen Vielfalt Ethnocultural Diversity Parade
Comentează cu Facebook