PROGRAM FESTIVAL SIGHIȘOARA MEDIEVALĂ 2018

 

 

Maeștrii de Ceremonie:
Gabriel APOSTOL
Cosmin ȘOFRON

Vornic toboșar:
Dorin STANCIU

VINERI 27.07.2018

Centrul Municipiului – Cetatea Medievală

16:30 – 18:00   PARADA DE DESCHIDERE

Piața Mare a Cetății

16:00–16:30     Vernisaj Expoziție Itinerantă de Fotografie – COMORILE ROMÂNIEI – ILIE TUDOREL

18:00–18:45  Concert de muzică medievală
CAPELLA ALL’ANTICO – Polonia

18:50–19:35  Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara

19:40–20:25 Concert de muzică medievală și tradițională TRUVERII – „De drag de domnițe

20:30–21:15 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara

21:20 – 22:10 Concert de muzică medievală și tradițională BORDO SARKANY – Ungaria

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului

14:30-20:30 Activități de tabără

15:30-16:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

18:15-18:50 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

19:00-19:35 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

19:45-20:20 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

20:30-21:05 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

Tabăra Comedianților – Piața Rățuștelor

12:30–13:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Dansuri Istorice

15:00–15:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale

15:30–16:00 Atelier deschis
TRUVERIIMuzica trubadurilor

18:10-19:00 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –

19:00-19:10 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

19:15-19:40 Atelier deschis
NOSA – Bistrița – dansuri medievale

19:45-20:25 Teatru
TEATRUL STRADA – Brașov – Misterul Cavalerilor

20:45-21:15 Atelier de magie
MAGITOT – București

21:20-22:10 Teatru de umbre
Compania PETER PANPovestiri din Canterbury

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor

12:30-13:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

13:00-13:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București

13:30-14:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

18:10-19:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

19:00-19:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București

19:30-20:00 Teatru Medieval
KARAVANA DEL SOL / MEDIEVAL ART

20:00-20:30 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

Arena Cavalerilor – Piața Sigma

18:30-19:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

19:00-20:30 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA / ASOCIAȚIA TIHOMIR

20:30-21:00 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița

21:00-21:30 Atelier de dansuri medievale
NOSA – Bistrița

21:40-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
ARTGOTICA – Sibiu

 

 

 

SÂMBĂTĂ 28.07.2018

Piața Mare a Cetății

10:30-11:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

11:25-12:15 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

12:20-13:00 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

14:30-15:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului

17:00-17:30 Dansuri medievale
NOSA – Bistrița

17:30-18:20 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor

18:30-19:20 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara

19:30-20:20 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina

20:30-21:20 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii

10:30-13:00 Activități de tabără

15:00-20:30 Activități de tabără

15:00-15:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

15:30-15:50 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 1 – Bătălia

CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI

16:00-16:45 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

16:50-17:45 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

17:40-18:25 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

18:30-19:00 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

Tabăra Comedianților – Piața Rățuștelor

10:30-11:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Pinocchio

11:00-11:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de Artă STUDIO 24 – București – Păcală

11:40-12:30 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hansel și Gretel

12:30-13:00 Spectacol cu copii
Tabăra Medievală A FI – Sighișoara

13:30-14:20 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚIPrințul și vrăjitoarea

14:20-15:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale și Pictură pe față

16:00-16:30 Atelier deschis
NOSA – Bistrița – dansuri medievale

16:30-16:45 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

16:45-17:05 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 2 – Renașterea

CURTEA COMEDIANȚILOR

17:20-17:50 Atelier de magie
MAGITOT – București

18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –

19:00-19:15 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

19:30-20:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR
Jonglerii cu poiuri, pictură pe față

20:00-20:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

20:30-21:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Păpuși

21:30-22:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMYTristan și Isolda

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor

10:30-13:30 Ateliere copii

11:30-12:30 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
Procesul Vrăjitoarei Carolina din Criș

12:30-13:00 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOLChile

13:00-13:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack și vrejul de fasole

15:30-20:30 Ateliere copii

15:30-16:00 Miniconcert muzică medievală
KARAVANA DEL SOLChile

16:00-17:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

17:00-17:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București

Arena Cavalerilor – Piața Sigma

11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)

12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

18:30-19:30 – Încercările Cavalerilor
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

19:30-20:00 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 3 – Turnirul

CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI

20:00-20:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița

20:30-21:30 Spectacol cu cai
BASME CU CAIBaba Samca, Talpa Iadului

21:30-22:20 Spectacol de jonglerie cu foc
PALADINI DE TERRA MEDIES – Mediaș

Turnul Artelor – Turnul Fierarilor

14:30-15:15 Conferință
Povești medievale despre Dracula Voivod,
dr. Liviu Cîmpianu

15:30-16:10 Teatru de umbre
Compania PETER PANPovestirile din Canterbury

16:15-17:00 Concert de muzică renascentistă
Cristi Lazăr, lăută și Mihai Cohal, tenor
Lumea lui Dowland

19:30-20:15 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 1

Sala Sander

13:45 Conferință
Începuturile Festivalului Medieval
regizor Mihai Serghei TODOR

14:30 Conferință
Despre trubaduri și instrumentele lor
Nicolae SZEKELY – Hunedoara

15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELYHunedoara

18:30 Concert de muzică medieval
Cappela all AnticoPolonia

 

 

DUMINICĂ 29.07.2018

Piața Mare a Cetății

11:00-11:45 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

11:45-12:30 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

12:30-13:15 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

13:15-14:00 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

15:30-16:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului

16:00-16:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

16:30-17:00 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 6 – Steagurile

CURTEA COMEDIANȚILOR, ARTGOTICA

17:00-17:50 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara

18:30-18:50 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina

19:00-19:50 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor

20:00-21:00 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii

10:30-13:00 Activități de tabără

13:00-13:30 Farse cavalerești
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

13:30-14:00 Dansuri medievale
NOSA
– Bistrița

14:00-14:20 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 4 – Nunta
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI, NOSA

15:30-20:00 Activități de tabără

15:40-16:25 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

16:35-17:20 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

16:30-18:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

18:30-19:20 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

19:30-20:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

21:15-21:45 Atelier de dansuri istorice
Curtea Comedianților
Dansul Principelui de Transilvania

21:45-22:00 Videomaping pe Turnul cu Ceas
RADU IGNAT – Sibiu
Legende medievale

22:00-22:15 concert medieval stradal
Menestrelii Festivalului

22:15-22:30 Parada cu făclii
coborâre din Cetate

Tabăra Comedianților – Piața Rățuștelor

11:00-11:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Jack și vrejul de fasole

11:30-12:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hensel și Gretel

12:00-12:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de Arta STUDIO 24 – București – Păcală

12:40-13:30 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚIPrințul și vrăjitoarea

13:30-14:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Păcală

14:45-15:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

15:00-15:30 Atelier de muzică
Menestrelii Festivalului

15:45-16:00 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 5 – Lamentațiile lui Tristan

CURTEA COMEDIANȚILOR

16:00-16:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița

17:00-17:30 Commedia dell’arte
IL LUOGOIN BUIO

17:40-18:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
Teatrul SKEPSIS – Alba Iulia –

19:00-20:00 Teatru cu păpuși
UNATC – Licență păpuși
La Fantasia – Una storia dei zanni

20:00-20:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR
Jonglerii cu poiuri și dansuri istorice

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor

10:30-13:30 Ateliere copii

12:30-13:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack si vrejul de fasole

13:00-13:40 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
Procesul Vrăjitoarei Carolina din Criș

13:40-14:10 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOLChile

16:00-19:00 Ateliere copii

16:00-16:30 Miniconcert muzică medievală
KARAVANA DEL SOLChile

Arena Cavalerilor – Piața Sigma

11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)

12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

14:00-14:30 Concurs tir cu arcul amatori

18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

18:30-19:00 Concurs cu arcul cavaleri

19:00-20:30 Încercările Cavalerilor – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

20:30-21:30 Spectacol cu cai
TEUTONII TRANSILVANIEI

21:45-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
SIRIUS – Bistrița

22:30-22:45 INCHIDERE

Turnul Artelor – Turnul Fierarilor

15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELYHunedoara

16:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMY – București – Tristan și Isolda

19:00-19:50 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 2

Sala Sander

13:00 Conferință
Legende medieval din Sighișoara
dr. Nicolae TEȘCULĂ

14:00 Concert de lăută
Cristi LAZĂRHunedoara

15:00 Recital extraordinar de poezie medievală
COSMIN ȘOFRON
Legende cu vers pentru oameni cu ghes

 

 

 

 

 

Comentează cu Facebook
Adaugă la favorite Legătură permanentă.

Comentariile sunt închise.